Miasteczko rowerowe to atrakcja funkcjonująca przez cały event, a jego celem jest pokazanie w formie zabawy i rekreacji najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo rowerzystów.

Technika jazdy


Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo są umiejętności techniczne i odpowiedni stan techniczny rowerów.

Na torze przeszkód ćwiczymy balans, umiejętności zjazdu i wjazdu na krawężnik i inne podstawowe techniki. Sprawne poruszanie się po drogach wymaga odpowiednio przygotowanego sprzętu. Uczymy odpowiednio ustawiać wysokość siedzenia i zachęcamy do dbania o sprawność osprzętu. Wszystko to w grupowej jeździe na miasteczku składa się w obraz pokazujący podstawowe zagadnienia wpływające na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Znajomość zasad ruchu


Teoria jest podstawą bezpiecznej praktyki poruszania się po drogach. Nauka przez zabawę w miłej atmosferze, przy dźwiękach muzyki i ze znajomymi to świetne i skuteczne rozwiązanie na przekazanie podstawowych zasad ruchu ulicznego. Znajomość znaków, umiejętność odpowiedniego zachowania na przejeździe kolejowym czy przy przejściu dla pieszych musi znać i rozumieć każdy. W naszym miasteczku najmłodsi i ich rodzice są animowani do wspólnej zabawy. Rodzice mogą przechodzić po pasach, a instruktorzy udawać jadący pociąg, tłumacząc przy tej okazji czym jest linia zatrzymania przy znaku STOP. Zabawa, śmiech i kreatywność sprawiają że najmłodsi w kilka minut odpowiednio reagują widząc znaki drogowe.

Rodzice lub opiekunowie w gdy dzieciaki bawią się na miasteczku, mogą skorzystać z alkogogli, które uświadamiają w praktyce czym jest zachwianie równowagi, zaburzenie w wyczuciu odległości i czym to może skutkować .

Ogromną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo uczestników miasteczka, dlatego promujemy jazdę w kaskach. Zapewniamy kaski w różnych rozmiarach dopasowane do wieku, uczymy prawidłowo zakładać je i uwrażliwiamy rodziców na konsekwencje braku kasku ochronnego w przypadku wystąpienia zagrożenia na drodze.